PVL GIRALTOVCE

História
Plážovej volejbalovej ligy Giraltovce

Ako to celé vzniklo

História Plážovej volejbalovej ligy v Giraltovciach sa začala písať v roku 2016, kedy sa dvaja kamaráti a nadšenci volejbalu zhodli v tom, že už nechcú telefonovať toľkému množstvu ľudí, aby našli ešte aspoň dvoch k sebe, keď si chceli zahrať „plažák“. Posledné letá skončili tak, že sa im podarilo zísť a zahrať si možno dva-trikrát, a to im ani zďaleka nestačilo! A tak Dávid vyslovil myšlienku, s ktorou sa pohrávali už istý čas – zorganizovať plážovú ligu. Jaro sa tej myšlienky chytil a pustil sa do vybavovania, plánovania, organizovania. Povedal si: „Tak sa predsa dá zabezpečiť, aby bolo pravidelne s kým hrať počas celého leta a tiež aby plážový volejbal u nás v Giraltovciach neskončil našou generáciou. Namotivujeme ďalších mladších halových volejbalistov a dáme im možnosť skúsiť si volejbal na piesku, čo ich určite chytí za srdce, ako už veľa rokov dozadu mňa.“

Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL

A tak sa v roku 2016 konal 1. ročník PVL v Giraltovciach, ktorého sa zúčastnilo 11 mixovaných dvojíc nielen z Giraltoviec a okolitých obcí, ale aj z Vranova nad Topľou, Prešova, Stropkova a Košíc. Od polovice júna do polovice septembra sa „systémom každý s každým“ plus odvety odohralo presne 100 zápasov.

Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL

O rok na to sa Jaro počas zápasu MVL vo Svidníku zranil a podstúpil 2 operácie kolena. Aj keď sa všetkými silami snažil, aby PVL pokračovala, nenašiel sa žiaden dobrovoľník, ktorý by to zastrešil a dohliadol na priebeh. Preto sa sezóna 2017 vynechala a 2. ročník PVL pokračoval za účasti 11 dvojíc z Giraltoviec a Stropkova až v roku 2018. Pribudla nová tribúna a prostredie areálu sa menilo na nepoznanie vďaka pracovitému a zanietenému správcovi Jurajovi Molitorisovi.

Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL

Sezóna 2019, teda 3. ročník PVL, sa niesol v znamení ďalších veľkých zmien. Jarovi sa podarilo presvedčiť vedenie mesta k prestavbe ihriska, keďže nespĺňalo najvyššie kritéria plážového volejbalu a úroveň ligy pomaly stúpala. Ihrisko sa otočilo o 90 stupňov, zväčšilo sa i prehĺbilo. Prestavba trvala 2 mesiace – od začiatku mája do začiatku júla – a tak 3. ročník PVL začal neskôr ako zvyčajne. Aj napriek tomu sa ho však zúčastnilo 10 súťažných dvojíc. Slávnostné otvorenie s exhibičným a kultúrnym programom bolo 12. júla. Exhibičné zápasy pre hojné publikum odohrali majstri SR do 18 aj 20 rokov a vicemajsterky SR do 18 rokov. Kultúrnym programom bolo vystúpenie Braňa Mojseja so synom Braňom. Nechýbali stánky s občerstvením či hudobný podmaz DJ-a Elyho.

Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL

4. ročník PVL ako aj celý rok 2020, sa niesol v znamení pandémie koronavírusu. Aj napriek veľkej neistote, či hlavný hygienik povolí športové podujatia, sa podarilo pripraviť ďalší ročník, dokonca Jaro vyhovel požiadavke prihlásených účastníkov, aby sa začalo hrať o mesiac skôr. Začalo sa teda už 27. 5. 2020 a do 26. 8. 2020 sa odohralo 72 zápasov. Na 3. mieste sa umiestnila dvojica NO STRESS: Soňa Vasičková – Alex Timko, 2. miesto obsadila dvojica VOJAKI: Kristína Remetová – Jaroslav Micenko a víťazmi sa stali STREPTOKOKY: Martina Oravcová – Jakub Gnap. Priebeh sezóny zhodnotil organizátor Jaroslav Micenko takto: “ Ak by som začal od konca, záver sezóny sa niesol v duchu "doznievania do stratena" aj čo sa týka zápasov, aj čo sa týka komunikácie medzi jednotlivými dvojicami. Niektorým sa všetky zápasy nepodarilo dohrať, keďže im už bežala príprava na rôzne ligy, prípadne už mali iné, napríklad študijné povinnosti. Aj pre mňa to bola náročná sezóna, keďže jej predchádzala veľká neistota, či sa pre pandémiu bude môcť otvoriť športovisko a konať súťaž. Každopádne som rád, že sme sa dali dokopy a odohrali dostatok pekných zápasov! ♥ Ďakujem všetkým za účasť, podporu a dobrú hru! Verím, že sa v zdraví a dobrej kondícii stretneme opäť o rok, tentokrát už ale s plným servisom - bez obmedzení, úsporných opatrení a najmä s kvalitne pripraveným okolím ako to bývalo v predchádzajúcich ročníkoch. Tohto roku to bohužiaľ veľmi absentovalo! Ceny do vyhodnotenia som vyskladal iba zo skromných sponzorských darov, keďže, ako som už skôr informoval, vyzbierané peniaze zo štartovného plánujem vložiť do rozvoja areálu."

Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL
Obrázok z histórie PVL